Kuzhina

Shpageta ose makarona me spinaq

Autori: Gazeta inFokus 17:34 | 12 September 2023

Nëse dëshironi të ushqeheni mirë në pak minuta, ndiqni recetën e mëposhtme

Nevojiten:

– 400 g spinaq,
– 2 lugë gjalpë,
– 2 thelpinj hudhre,
– 200 ml qumësht,
– 1 paketim shpageta (ose makarona, sipas dëshirës),
– kripë,
– piper.

Përgatitja:

Në tigan shkrini gjalpin dhe në të fërgoni pak hudhrën dhe shtoni spinaqin e ngrirë.

Të gjitha marinoni në zjarr të lehtë rreth 15 minuta pastaj shtoni kripën, piperin dhe qumështin. Kur qumështi të vlojë hiqeni nga zjarri.

Në një tenxhere të veçantë zini shpagetatdhe pastaj kulloni dhe përzieni me spinaq.

Shërbeni të ngrohta, ndërkaq para se ta shërbeni porcionin qitni sipër kaçkavall të grirë në rende.

Ju bëftë mirë!Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Artmotion platforma më e pasur sportive në shqiptari

Të tjera