Kuzhina

Uji Nabeez: Pihet gjatë Ramazanit – ideal për agjërim

Autori: Gazeta inFokus 19:12 | 12 March 2024

Në mesin e pijeve tradicionale të Ramazanit, një rëndësi të veçantë ka Nabeez ose Nabidh, sepse konsiderohet si një nga pijet më të preferuara të profetit Muhamed

Në kohën e tij, besohet se kjo pije përgatitej nga rrush i thatë ose hurma të zhytura gjatë natës në ujë.

Nabeez nuk është vetëm një pije, por është gjithashtu një tonik alkalizues.

-Advertisement-

Ka të gjitha përfitimet shëndetësore të hurmave me një bonus të madh që vjen me njomjen afatgjatë – balancon aciditetin e stomakut që është një sëmundje e zakonshme e shumë njerëzve gjatë agjërimit një ndryshim i papritur në orarin e vaktit.

Zhytja e hurmave ose rrushit të thatë në ujë për disa orë, jo vetëm që e bën ujin këndshëm të ëmbël, por gjithashtu çliron vitaminat dhe mineralet e ruajtura në to, duke i bërë ato më të lehta për t’u tretur dhe të pasura me fibra të tretshme.

Nga përbërësit, do t’ju nevojiten 12 hurma pa bërthama ose tetë lugë rrush të thatë dhe katër gota ujë të pastër.

Hidhni hurmat ose rrushin e thatë në ujë të pastër në një vend të freskët. Mbani aksesorët të mbuluar. Lërini të zhyten për 8-12 orë (mundësisht gjatë natës).

Mund ta përzieni përzierjen në një blender elektrik për të marrë një pije të butë ose thjesht të pini ujë të ëmbël dhe të hani hurma të zbutura ose rrush të thatë në fund të filxhanit me një lugë në fund.

Shijojeni.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Black Friday ne Artmotion

Të tjera