Kuzhina

Brokoli me djathë e vezë përgatitet për 10 minuta: Do ta adhuroni këtë racion!

Autori: Gazeta inFokus 17:16 | 19 April 2024

Një pjatë që përgatitet lehtë dhe e ushqyeshme

Përbërësit e nevojshëm:

– 300 g brokoli,
– 4 vezë,
– ¼ e filxhanit djathë,
– 1 qepë,
– 1 lugë supe qumësht të freskët,
– kripë,
– piper.

-Advertisement-

shutterstock

Mënyra e përgatitjes:

Brokolin qiteni në një enë, mbulojeni me kapak dhe nxeheni 2 – 3 minuta në 100 gradë në mikrovalë, përzieni nganjëherë.

Kullojeni salcën, e cila është krijuar.

Vezët tundni dhe përzieni me qepën e grirë imët, qumështin, djathin e grimcuar, kripën dhe piperin dhe qiteni sipër bronkolit.

Enën mbulojeni me kapak dhe piqeni 4 – 5 minuta në 70 gradë në mikrovalë, përzieni 2 – 3 herë.

Lëreni të qëndrojë 3 – 5 minuta dhe shërbejeni.

Ju bëftë mirë!

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Nis bashkëpunimi serioz dhe strategjik midis Comodita dhe JYSK International

Të tjera