Kuzhina

Tiramisu me ananas, një ëmbëlsirë me një shije ekzotike

Autori: Gazeta inFokus 16:19 | 30 August 2023

Në këtë recetë, mascarpone zëvendësohet plotësisht me kos grek

Kur një ëmbëlsirë tradicionale kombinohet me shijen e një fruti ekzotik, rezultati është tiramisu me ananas, një ëmbëlsirë e shijshme që mund të përgatitet në vetëm pak minuta.

Lëngu i frutave zëvendëson kafen si shurup biskotash, me një rezultat vërtet të shijshëm, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 100 g ananas,
– 100 g biskota,
– 200 g kos grek,
– 1 vezë shumë e freskët,
– 30 g sheqer,
– 1/2 filxhan lëng ananasi pa sheqer,
– 1/2 gotë ujë.

Përgatitja:

Përzieni lëngun e ananasit pa sheqer me ujë në një enë të cekët dhe të madhe dhe lëreni mënjanë.

Pritini ananasin në copa të vogla dhe lëreni mënjanë duke mbledhur lëngun për ta shtuar në enë

Ndani të bardhën nga e verdha e vezës. Filloni duke rrahur të bardhat e vezëve derisa të jenë të forta, të cilat më pas do t’i lini mënjanë.

Pastaj rrahim të verdhat e vezëve me sheqerin derisa të përftohet një masë shkumëzuese.

Përzieni kosin në temperaturë ambienti derisa të bëhet i shkumëzuar. Në fund trazojmë lehtë me një procesor ushqimi dhe shtojmë të bardhën e vezës.

Në këtë krem shtoni gjysmën e ananasit të prerë dhe të verdhën e vezës së rrahur.

Tani formoni tiramisu. Lyejini lehtë biskotat në shurupin e ananasit dhe vendosini në fund të tavës.

Mbulojeni me krem dhe copa ananasi. Vazhdoni derisa të harxhohen të gjithë përbërësit.

Dekorojeni sipas dëshirës.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Transfero studimet në Universum dhe merr diplomë të fuqizuar nga Universiteti më i madh në SHBA!

Të tjera