Rozë

Shakira rrezikon dënim me burg?

Autori: Gazeta inFokus 09:28 | 28 May 2022

Apelimi i këngëtares kolumbiane Shakira në një rast mashtrimi fiskal u hodh poshtë nga një gjykatë spanjolle të enjten (26 maj).

Mospranimi i pranimit i hap rrugën një gjyqi pasi gjyqtarja njoftoi se kishte prova të shumta që sugjeronin se ajo mund të ketë shmangur detyrimet e saj fiskale ndaj shtetit. Çështja u bë fillimisht titujt kryesorë në dhjetor 2018 pasi prokurorët spanjollë e akuzuan Shakirën për dështimin për të paguar 14.5 milionë euro (15.5 milionë USD) taksa mbi të ardhurat e fituara midis 2012 dhe 2014. Megjithatë, ajo mohoi çdo keqbërje ndërsa dëshmoi në qershor 2019, sipas Billboard .

Thelbi i çështjes qëndron në spekulimet për vendbanimin e këngëtares së estradës. Gjykata besonte se ajo jetonte kryesisht në Spanjë pavarësisht se kishte një rezidencë zyrtare në Bahamas.

Gjykata spanjolle tha se provat treguan se Shakira ishte “banore e përhershme në Spanjë”, duke shtuar se dokumentet nuk e mbështesin qëndrimin e saj për qëllime tatimore në një vend tjetër.

Megjithatë, firma e marrëdhënieve me publikun e Shakira-s pretendoi se ajo kishte paguar menjëherë detyrimet e saj pasi u informua për borxhin nga Zyra e Taksave e Spanjës. Ekipi ligjor i këngëtares ka konfirmuar në një deklaratë se do të vazhdojë të ‘mbrohet pafajësia e saj’.

“Sjellja e Shakira-s për çështjet tatimore ka qenë gjithmonë e patëmetë në të gjitha vendet ku i është dashur të paguajë taksat, dhe ajo ka besuar dhe ndjekur me besnikëri rekomandimet e specialistëve dhe këshilltarëve ekspertë më të mirë”, tha firma e saj PR. /Prive.al

Të tjera