Lajme

Gabim laboratori, 400 njerëzve me COVID-19 u është thënë gabimisht se kishin rezultuar negativë

Autori: Gazeta inFokus 21:37 | 26 December 2021

Deri në 400 persona me mostra pozitive të COVID-19 u është thënë gabimisht se rezultuan negativë për koronavirusin vetëm disa ditë para Krishtlindjeve, pasi rastet vazhdojnë të rriten për shkak të variantit shumë ngjitës Omicron.

Gabimi i laboratorit vjen pasi rastet e COVID po rriten në qiell në mbarë botën gjatë sezonit të festave, duke shkaktuar linja të gjata testimi dhe vonesa për ata që presin të marrin rezultatet e tyre.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, të dielën, Spitali St. Vincent në Sydney, Australi, lëshoi një njoftim duke njoftuar pacientët se testet e tyre të koronavirusit ishin raportuar gabimisht si negative nga laboratori SydPath në Uellsin e Ri Jugor.

Spitali tha se individëve iu dërguan rezultate të gabuara në ditën e Krishtlindjeve dhe gabimi besohet të jetë për shkak të gabimit njerëzor.

“Sapo u morëm në dijeni për çështjen këtë mëngjes, Sydpath filloi menjëherë një proces për të kontaktuar njerëzit e prekur”, tha spitali në një deklaratë. “Një ekip i reagimit emergjent tani po heton shkakun e këtij gabimi, i cili besohet të jetë gabim njerëzor”.

Drejtori mjekësor i SydPath, Anthony Dodds, tha për mediat lokale se çështja ishte për shkak të një vëllimi të madh testesh që laboratori po punonte për të përpunuar në ditët para festës.

Në ditën e Krishtlindjes, rajoni theu rekordin e tij për raste të reja ditore që nga fillimi i pandemisë, me më shumë se 6,000 njerëz që rezultuan pozitivë për coronavirusin.

Të tjera