Kuzhina

Qoftere nga fasulja: Ushqim i shijshëm për fillestarët

Autori: Gazeta inFokus 16:38 | 01 February 2024

Ushqim i shkëlqyeshëm për ditët kur mbani dietë – qoftere të shijshme nga fasulja!

Përbërësit:

– 500 g fasule;
– kripë;
– erëza bimore;
– 2 lugë të vogla spec të bluar;
– piper;
– ½ luge të vogël kumin;
– 2 fletë dafine;
– 1 karotë;
– 40 g qepë;
– 2 thelpinj hudhre;
– 5 lugë vaj + vaj për fërgim;
– 3 lugë thërrmija buke;
– miell;
– ujë.

-Advertisement-

Përgatitja:

Fasulen zieni (ujin e parë derdheni) me fletë dafine dhe karotë dhe pastaj bëjeni pure.

Mundeni të përdorni fasule nga konserva, në atë rast vetëm grini në rende karotën, do të jetë paksa më e fortë, por nuk është keq.

Shtoni erëzat dhe formoni qoftere (duart lyeni me vaj në mënyrë që masa të ngjitet më pak) dhe pastaj secilën qoftere rrotullojeni në miell dhe vendoseni në folie derisa të vijë koha t’i fërgoni.

Fërgoni thellë në vaj, më parë të mbuluar me kapak në mënyrë që të mos spërkatë vaji.

Ju bëftë mirë!

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Prince Caffe pjesëmarrës në panairin “Gulfood Fair 2024” në Dubai

Të tjera