Ekonomi

“Ne nuk kemi nevojë vetëm për paret e diasporës, por edhe për dijen e tyre”, deklarata e fuqishme e ish-Guvernatorit të BQK-së, Fehmi Mehmeti

Autori: Gazeta inFokus 11:42 | 15 September 2023

Ish Guvernatori i Bankës Qendrore në Kosovë, Fehmi Mehmeti, i ftuar në emisionin “EPILOGU”, me autor Agron Hoti, ka thënë se Kosova nuk ka nevojë vetëm për parat e diasporës por edhe për dijen e tyre.

Ai në këtë emision tha se për një vit në Kosovë diaspora ka investuar mbi 3 miliardë euro.

“Diaspora kanë dhënë dhe vazhdojnë të japin shumë për Kosovë, edhe unë e konsideroj një burim shumë të rëndësishëm të financimit për ekonominë e vendit, po flas vetëm për vitin 2022 por mund të flasë edhe për vitin 2023, mbi 1.2 miliardë kanë ardhë vetëm në emër të remidencave, pastaj nëse s’gaboj kanë qenë 1.8 shpenzime jo rezidente e qe i bjen shpenzimet e turizmit, pastaj investimet direke kanë qenë rreth 7 milionë, krejt këto janë prej diasporës e që i bike diku mbi 3 miliardë investime të diasporës për Kosovës për një vit”, ka thënë Mehmeti në “EPILOGU”, prodhim i Gazetës Infokus.

Për më shumë ndiqeni emisionin e plotë:Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

E premtja me plot bereqet – KULMI I ZBRITJEVE në Viva Fresh!

Të tjera