Lajme

I vihet flaka një studio të animacionit në Japoni, vdesin 13 persona e plagosen dhjetëra tjerë

Autori: Gazeta inFokus 09:26 | 18 July 2019

Një zjarr që dyshohet se u shkaktua qëllimisht ka lënë të vdekur të paktën 13 persona dhe 40 të tjerë të plagosur.

Zjarri ka ndodhur në një studio animacioni “Kyoto Animation Co”, shkruan gazeta inFokus.

Vdekjet u konfirmuan nga një doktor para se të bëheshin publike zyrtarisht.

Policia e Kyotos tha se një njeri derdhi një lëng që u duk sikur benzinë përreth studios së animacionit dhe vuri zjarr.

I dyshuari, i përshkruar nga policia si një 40 vjeçar është marrë në paraburgim.

Zyrtarët e departamentit të zjarrit thanë se u plagosën 38 persona të tjerë, ku dhjetë besohet të jenë në gjendje të rëndë.

KYOTO, JAPAN – JULY 18: (CHINA OUT, SOUTH KOREA OUT) In this aerial image, fire breaks out at a studio of Kyoto Animation Co. on July 18, 2019 in Kyoto, Japan. Police suspect an arsonist set a fire that engulfed a three-story animation studio, leaving at least one person dead and dozens injured, officials said. Police detained a 41-year-old man who is believed to have spread a flammable liquid in the area of the studio operated by Kyoto Animation Co. The man himself was injured in the incident and taken to a hospital. Among the 35 people injured in the fire, 10 were listed in serious condition, according to the Kyoto fire department. (Photo by The Asahi Shimbun via Getty Images)

Zjarri shpërtheu në orën 10:30 të mëngjesit të së enjtes dhe policia tha se një banor e raportoi rastinpasi kishte dëgjuar një tingull si shpërthim që vinte nga studio.

Rreth 48 kamionë për të fikur zjarrin janë dërguar në vendin e ngjarjes dhe tani janë duke u përpjekur të marrin nën kontroll situatën.

Të tjera