Lajme

Besnik Bislimi e Petar Petkoviq të mërkurën e zhvillojnë takimin e radhës në Bruksel

Autori: Gazeta inFokus 12:11 | 06 September 2021

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi dhe drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq do të takohen të mërkurën për raundin tjetër të bisedimeve, raporton Gazeta Express.

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano deklaroi sot se negociatorët kryesorë në kuadër të dialogut midis Kosovës dhe Serbisë më 7 dhe 8 shtator do të jenë në Bruksel.

Ai shtoi se të ashtuquajturat bisedime teknike do t’i kushtohen “çështjeve të hapura aktualisht dhe hapave të ardhshëm në dialog”.

Të martën, të dy delegacionet kanë planifikuar të zhvillojnë bisedime dypalëshe me ndërmjetësin Miroslav Lajçak dhe përfaqësues tjerë të BE-së.

Reklamë

Ditën e dytë, të mërkurën, është planifikuar një takim trepalësh i Kosovës, Serbisë dhe ndërmjetësve të BE-së

Të tjera