Ekonomi

Berat Rukiqi paralajmëron kolaps ekonomik pas rënies së shitblerjeve të pronave banesore

Autori: Gazeta inFokus 13:46 | 10 November 2023

Zyrtari i Lidhjes Demokratike e Kosovës, Berat Rukiqi, ka paralajmëruar kolaps ekonomik pas rënies të numrit të shitblerjeve të pronave banesore në Kosovës gjatë vitit 2022, shkruan Gazeta Infokus.

Ai ka thënë se kolapsin ekonomik nuk e kemi larg nëse nuk investohet në këtë drejtim.

“Rënia e fuqisë blerëse dhe problemet me likuiditet tek bizneset, janë pasoje direkte e paaftesise se qeverise, për menaxhim te krizës me rritjen e çmimeve dhe per te implementuar politika dhe projekte publike (investimet kapitale nga buxheti). Nese vazhdon ky avaz i paaftesise dhe keqmenaxhimit te parase publike (duke mos investuar), kolapsin ekonomik nuk e kemi larg”, ka shkruar Rukiqi.

-Advertisement-

Ndryshe këtë deklaratë, Rukiqi e ka dhënë duke i referuar grafikonit të publikuar nga Instituti GAP, lidhur me rënien e shitblerjeve të pronave banesore, për të cilin ka thënë se tregon gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Kosove, në dy vitet e qeverisjes të Qeverisë Kurti.

Në këto statistika që ka publikuar instituti GAP, nga të dhënat e e Agjencisë së Statistikave të Kosovës është bërë e ditur se vetëm në Prishtinë gjatë 2022 pati 2 mijë e 576 shitblerje, përderisa një vit më herët pati 2 mijë e 799 sosh.

Tri vjet nga Samiti i Sofjes – Kosova po përballet me sfida në rrugëtimin drejtë dekarbonizimit

Në Prizren gjatë vitit 2022 kishte 272 shitblerje përderisa më 2021 kishte më shumë se 100 % më shumë./Gazeta Infokus/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Rakinica e Skenderajt bëhet me rrjet të ri elektrik

Të tjera