Kupa e Botës 2022

Para futbollit, Perishiq luante për Kroacinë në volejboll

Autori: Gazeta inFokus 13:51 | 07 December 2022

Ivan Perishiq po mbron me krenari ngjyrat e Kroacisë në Kupën e Botës, duke arritur që bashkë me ekipin të shkojnë deri në çerekfinale.

Por, para futbollit, Perishiq përfaqësonte Kroacinë edhe në një sport tjetër, atë të volejbollit.

Në vitin 2017, anësori kroat, konkurroi së bashku me bashkëkombësin e tij, Niksa Dell’Orco, në turneun botëror të volejbollit të plazhit FIVB, Porec Major.

Dyshja humbi të tre ndeshjet e tyre, ndaj dy ekipeve amerikane një braziliane, por ata padyshim lanë gjurmët e tyre, shkruan VBTV.

Perishiq dhuroi të hollat që i fitoi nga paraqitjes për Federatën e Volejbollit të Kroacisë, për të ndihmuar në zhvillimin e tyre të volejbollistëve të plazhit.

Disa vite pas paraqitjes së tij në Porec dhe pasi fitoi medaljen e argjendtë të Kupës së Botës ,më 2018, 33-vjeçari do të bëjë gjithçka që mundet për të ndihmuar vendin e tij për të ripërtërirë suksesin në Katar.