Fun & Video

Kosovari prezanton në Itali veturën e parë shqiptare “Illyrian TSX”

Autori: Gazeta inFokus 13:27 | 26 January 2024

Vetura e parë shqiptare u shfaq dje në një ngjarje ekskluzive paraprake të mbajtur në ekspozitën TREDITECH, me seli në Torino, Itali.

Supervetura e re Illyrian Pure Sport ka një motor 6.2 litërsh LT2 V8 me 840 kuaj/fuqi.

Shpejtësia maksimale pritet të arrijë në 375 kilometra në orë.

-Advertisement-

Illyrian TSX nga Arrera, po konsiderohet automjeti i parë shqiptar i realizuar nga Qëndrim Thaçi.

Ky i fundit, themelues i Arrera Automobili, është gati që ta promovojë projektin madhor në mbarë globin.

Illyrian Pure Sport do të jetë automobili i parë me standarde ndërkombëtare që do të prodhohet në Shqipëri.

Kjo veturë pritet të jetë një rivale e fortë të Lamborghini Aventador apo Ferrari 812 Superfast.

Ndryshe, automobili ngjan edhe me Porsche 9RE, por me disa pjesë dhe nga markat italiane.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
MYZHDE për krejt!

Të tjera