Fun & Video

Popullsia drejt plakjes/ Ky vend i botës prodhon pelena vetëm për të moshuarit

Autori: Gazeta inFokus 07:47 | 28 March 2024

Me Japoninë që po përballet me një problem akut të plakjes së popullsisë, Oji Holdings ka njoftuar se do të ndalojë prodhimin e pelenave për fëmijë nga shtatori i ardhshëm për shkak të uljes së kërkesës pasi shitjet e tyre ranë nga rreth 700 milionë në 2001 në 400 milionë sot.

Ndërkohë, pelenat për të moshuarit janë shumë të kërkuara në Japoni dhe kanë më shumë se një dekadë shitur më shumë se pelenat për fëmijë, me statistikat e fundit që sugjerojnë se ky trend do të vazhdojë.

Popullsia e Japonisë nga 125 milionë sot pritet të bjerë në 88 milionë deri në vitin 2065, një rënie prej 30% gjatë 45 viteve.

-Advertisement-

Megjithatë, me shumë pak përjashtime, fushatat e qeverisë kombëtare dhe autoriteteve lokale për të bindur japonezët që të kenë më shumë fëmijë deri më tani kanë pasur pak ndikim.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera