Kupa e Botës 2022

“Heroi” i Kroacisë, Livakovic shkruan emrin në historinë e Kupës së Botës

Autori: Gazeta inFokus 09:52 | 06 December 2022

Dominik Livakovic ishte protagonist absolut në sfidën përballë Japonisë, pasi portieri kroat u tregua shumë i saktë te penalltitë.

Ai priti tre nga katër gjuajtjet e aziatikëve. Jo vetëm kaq, pasi portieri tashmë vendos emrin e tij në librin e rekordeve.

Livakovic është portieri i tretë që pret tre penallti në një ndeshje të vetme në Kupës e Botës, pas portugezit Ricardo në 2006 kundër Anglisë dhe kroatit tjetër Danijel Subasic kundër Danimarkës në 2018.

Një performancë e tillë, tregon se portieri i Dinamo Zagreb është padiskutim një nga pikat më të forta të skuadrës së Dalic.

Etiketa:
Kush janë analistët e sigurisë së informacionit?

Të tjera