Lifestyle

16 arsye pse duhet të bëni dashuri në çdo kohë

Autori: Gazeta inFokus 15:05 | 14 January 2020

Të bërit dashuri bën mirë për shëndetin fizik dhe mendor. Rrit jetëgjatësinë, krijon një humor të mirë, lehtëson dhimbjen, aktivizon të menduarit, parandalon shfaqjen e sëmundjes së zemrës dhe kontribuon në humbjen e peshës. Nga ana tjetër mungesa e marrëdhënie për një kohë të gjatë është treguar të jetë e dëmshme për shëndetin, zbuloni se çfarë ndodh me trupin tuaj kur nuk bëni dashuri.

Sipas një studimi të kryer nga Shoqata SOFRES, frekuenca e marrëdhënieve seksuale është më e lartë në Francë me 8.7 marrëdhënie seksuale të raportuara mesatarisht në muaj, si për burra ashtu edhe për gra. Francezët ua kalojnë gjermanëve (8), italianëve (7.3), amerikanëve (5.9) dhe britanikëve (5.8).

16 arsye pse duhet të bëni dashuri kudo dhe në çdo kohë

Është relaksues: a keni nevojë të relaksoheni? Nuk ka asgjë më të mirë se një marrëdhënie me partnerin tuaj. Gjatë veprimtarisë së dashurisë, trupi prodhon dopaminën e cila është molekula përgjegjëse për të gjitha dëshirat dhe kënaqësitë tona.

Ushtrimi: gjatë aktit seksual, të gjithë muskujt vihen në punë. Një aktivitet seksual 15-minutësh me një frekuencë tre herë në javë do t’ju lejojë të digjni 7,500 kalori në një vit. Ekuivalenti i një vrapimi prej 121 kilometrash!

Është falas: bërja e dashurisë nuk ju kushton asgjë në krahasim me sportet e tjera. Por është një moment i lumturisë së sigurt dhe një antidot për stresin.

Ul presionin e gjakut: bërja dashuri mund të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe të oksigjenojë gjakun.

Forcon sistemin imunitar: seksi është ideal për t’i shpëtuar ftohjes dhe gripit. Gjatë aktivitetit seksual, rritet imunoglobulina. Ky antigjen ndihmon në luftimin e gripit.

Zbut dhimbjen: duke lëshuar endorfinat, të bërit dashuri krijon një ndjenjë kënaqësie dhe lehtëson të gjitha dhimbjet e tua.

Merr përvojë: të gjithë përpiqen të përmirësojnë vetveten dhe të zhvillojnë aftësi të reja në fusha të ndryshme, përfshirë seksin. Sa më shumë të stërviteni, aq më shumë e njihni trupin tuaj dhe atë të partnerit tuaj dhe aq më shumë rritet kënaqësia.

Ju bën më të ri: sipas neuropsikiologut skocez David Weeks, kryerja e marrëdhënieve të paktën tre herë në javë mund t’ju rinojë për të paktën 10 vjet.

Mirë për zemrën: shkencëtarët kanë studiuar efektet e aktivitetit seksual normal në zemër. Rezultati: burrat kanë rreth 45% më pak të ngjarë të vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare.

Është i shkëlqyeshëm për moralin: marrëdhënia intime përmirëson vetëbesimin, duke bërë dashuri ju ndiheni mirë në kokën dhe trupin tuaj.

Përmirëson gjumin: marrëdhënia seksuale zvogëlon ndjenjën e ankthit dhe nervozizmit. Është një pilulë natyrale për gjumë.

Ju lejon të ndërtoni një intimitet të caktuar dhe një ndjenjë të besimit të ndërsjellë: gjatë aktit seksual çlirohet oksitonin, i njohur ndryshe dhe si hormoni i dashurisë. Ky hormon është përgjegjës për lidhjen emocionale.

Zvogëlon rrezikun e kancerit: tek burrat, derdhja rregullisht zvogëlon rrezikun e kancerit të prostatës. Oksitocina gjithashtu ndihmon në uljen e rrezikut të kancerit të gjirit tek gratë.

Ndihmon të mos kaloni në rutinë: bërja e dashurisë ju ndihmon të luftoni rutinën dhe të shmangni problemet në çift. Për të ndaluar rutinën seksuale, mund të provoni përvoja të reja: bëni dashuri në dhoma të reja, provoni pozicione të reja, blini të brendshme të reja, programoni një fundjavë ose një mbrëmje romantike.

Forcon muskujt e legenit: gjatë seksit, të gjithë muskujt vihen në lëvizje dhe veçanërisht muskujt e legenit. Në varësi të pozicionit, seksi mund të lëvizë shumë muskuj në të njëjtën kohë.

Kjo është mënyra më e mirë për të pasur fëmijë.

Kujdes:

Për pacientët me zemër, aktiviteti seksual mund të shkaktojë sulme në zemër. Më mirë ta bëni ngadalë dhe rregullisht.

Të tjera