Lifestyle

Panxhari, viagra e re bimore! Deklarata e mjekut britanik bëri bujë, njerëzit dynden nëpër supermarkete të… Ja çfarë i bën organizmit tuaj

Autori: Gazeta inFokus 12:36 | 23 April 2024

Panxhari është një perime në familjen e amaranthit, e njohur për ngjyrën e saj të gjallë dhe përfitimet e shumta shëndetësore. I pasur me nitrate, antioksidantë dhe komponime të tjera bioaktive, panxhari është vlerësuar për aftësinë e tyre për të përmirësuar shëndetin kardiovaskular dhe për të përmirësuar performancën gjatë një stërvitje.

Edhe pse nga shumë njerëz vlerësohet si një shtesë e shëndetshme në dietën tonë të përditshme, kohët e fundit është vërtetuar se panxhari ka aftësi të përmirësojë funksionet tona seksuale dhe është quajtur “viagra e re bimore”.

Fenomeni i panxharit

-Advertisement-

Që kur Michael Mosley, një mjek britanik u shfaq në televizionin kombëtar duke konsideruar panxharin si Viagra bimore në një intervistë për Channel 4, kërkesa për lëng panxhari në supermarketet online të Uellsit u rritën me 533%. Mosley tha se kimikatet në këtë perime modeste janë në gjendje të nxisin dëshirën seksuale, duke rritur në thelb rrjedhjen e gjakut. Në fakt, eksperti i shëndetit dha disa këshilla të besueshme ushqyese për meshkujt që duan të rrisin dëshirën e tyre seksuale pa përdorur Viagra, duke thënë se panxhari vepron në trup në mënyrë të ngjashme me “drogën e dashurisë”. Arsyeja, thotë ai, është se perimet janë të pasura me nitrate, të cilat mund të ndihmojnë enët e gjakut të zgjerohen dhe të rrisin rrjedhjen e gjakut aty ku meshkujt mund të kenë më shumë nevojë. Romakët madje besohet se kanë përdorur panxharin për të rritur dëshirën e tyre seksuale pasi besonin se rritnin prodhimin e hormoneve seksuale. Kështu që nuk duket se kanë gabuar.

E vërteta është, sigurisht, se një nga mekanizmat kryesorë përmes të cilit panxhari mund të ndikojë në shëndetin tonë seksual është rritja e prodhimit të oksidit nitrik në trupin tonë. Oksidi nitrik është një vazodilator, që do të thotë se ndihmon në relaksimin dhe zgjerimin e enëve të gjakut, duke përmirësuar në mënyrë efektive rrjedhjen e gjakut. Pra, ky qarkullim i përmirësuar i gjakut është i nevojshëm për të arritur dhe mbajtur një ereksion.

Përveç kësaj, ngrënia e panxharit mund të nxisë qarkullim më të mirë të gjakut në zonën gjenitale, duke rezultuar ndoshta në ereksione më të qëndrueshme. Kështu, ky efekt ka çuar në krahasime midis panxharit dhe ilaçeve farmaceutike si Viagra, të cilat funksionojnë duke rritur rrjedhjen e gjakut në penis. Gjithashtu, pikërisht për shkak se panxhari është i pasur me antioksidantë, të cilët ndihmojnë në luftimin e stresit oksidativ dhe inflamacionit në trup, mendohet se ndikon në mënyrë indirekte shëndetin tonë të përgjithshëm vaskular dhe, rrjedhimisht, funksionin tonë seksual.

Panxhari dhe shëndeti ynë

Ndërsa përfitimet e mundshme të panxharit për shëndetin seksual janë premtuese, provat shkencore që mbështesin rolin e tij si një alternativë natyrale ndaj Viagrës, janë ende të kufizuara. Megjithatë, disa studime kanë hetuar efektet e panxharit në aspekte të ndryshme të funksionit dhe performancës seksuale.

Pra, disa kërkime sugjerojnë se plotësimi i nitrateve dietike, si ai i ofruar nga lëngu i panxharit, mund të përmirësojë funksionin erektil te meshkujt me mosfunksionim erektil të butë deri në mesatar. Këto efekte mendohet se ndërmjetësohen nga prodhimi i oksidit nitrik dhe përmirësimi i qarkullimit të gjakut. Përveç kësaj, lëngu i panxharit është treguar se përmirëson performancën e ushtrimeve duke rritur shpërndarjen e oksigjenit në muskuj dhe duke reduktuar mbetjet e oksigjenit gjatë stërvitjes.

Përfshirja e panxharit në dietën tonë

Pavarësisht nëse panxhari funksionon apo jo si “Viagra bimore”, nuk ka asnjë dyshim për vlerën e tyre ushqyese dhe përfitimet e mundshme shëndetësore. Pra, për të korrur përfitimet e mundshme për shëndetin tuaj seksual dhe mirëqenien e përgjithshme, merrni parasysh përfshirjen e panxharit në dietën tuaj në forma të ndryshme, duke përfshirë:

Panxharë të freskët: Shijoni panxharin të papërpunuar, të gatuar ose të pjekur si pjesë e një sallate, supe, ose pjata anësore.

Lëng panxhari: Pini lëng panxhari si një pije freskuese dhe ushqyese, qoftë vetëm ose e përzier me fruta dhe perime të tjera.

Suplementet e panxharit: Për lehtësi, mund të gjeni edhe suplemente të panxharit në formë kapsule ose pluhuri.

Megjithatë, si me çdo shtesë ushqimore ose ilaç natyral, është e rëndësishme ndërkohë që konsumoni panxharin, duhet të bëni ushtrime të rregullta, të mbani një dietë të ekuilibruar, të menaxhoni stresin dhe të konsultohuni me mjekun tuja.

Megjithëse panxhari mund të mos jetë një kurë magjike për mosfunksionimin erektil ose epsh të ulët, profili i tyre i pasur me lëndë ushqyese dhe përfitimet e mundshme kardiovaskulare sigurisht që i bëjnë ato një shtesë të vlefshme për një mënyrë jetese të shëndetshme. Pra, nëse jeni duke kërkuar të shijoni jetën tuaj seksuale ose thjesht të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm, merrni parasysh t’i jepni panxharëve një vend në pjatën tuaj.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Shijoni eksperiencën e re të blerjes në Meridian Express x EXFIS!

Të tjera