Lifestyle

Si të hiqni lythat njëherë e përgjithmonë?

Autori: Gazeta inFokus 09:58 | 11 October 2021

Shumë njerëz janë të prekur nga lythat.

Lythat janë gunga të ngritura në formë të rrumbullakët në lëkurë të shkaktuara nga papillomavirusi njerëzor (HPV).

Në përgjithësi, nuk janë të rrezikshme, por ato mund të jenë të shëmtuara dhe ngjitëse.

Vizitoni mjekun tuaj para se të provoni ndonjë ilaç në shtëpi, për të mësuar nëse është lyth apo diçka më e rrezikshme, shkruan Brightside, transmeton Klankosova.tv.

Mos harroni se nëse vuani nga diabeti ose imuniteti i ulët, ilaçe të tilla janë të ndaluara.

Si të hiqni lythat një herë e përgjithmonë:

1.Ajo që ju nevojitet:

Disa pika vaj të pemës së çajit.

2 lugë ujë.

Çfarë të bëni:

Shtoni vajin esencial në ujë dhe përhapeni në lyth.

Lëreni të thahet.

Përsëriteni këtë 5-6 herë në ditë.

Pse funksionon:

Vaji i pemës së çajit është një antiseptik i fuqishëm që vret shumicën e baktereve, duke e bërë atë një metodë efektive për trajtimin e lythave.

2.Ajo që ju nevojitet:

2 pika tretësirë propolisi.

Top pambuku.

Fashë.

Çfarë të bëni:

Aplikoni propolis në zonën e prekur.

Mbuloni lythin me një top pambuku.

Përdorni një fashë për ta mbajtur atë në vend.

Përsëriteni këtë dy herë në ditë.

Pse funksionon:

Në natyrë, propolisi mbron kosheret e bletëve nga infeksionet, ka veti antibiotike dhe antivirale.

Etiketa:

Të tjera