Auto&Tech

“Nuk do ta shesim TikTok-un”, reagon pronari kinez në SHBA pas miratimit të ligjit që ndalon rrjetin social

Autori: Gazeta inFokus 13:43 | 26 April 2024

Kompania mëmë kineze e TikTok, ByteDance, thotë se nuk ka ndërmend ta shesë biznesin, pasi SHBA miratoi një ligj për ta detyruar atë të shesë aplikacionin jashtëzakonisht të popullarizuar të videove ose të ndalohet në Amerikë. “ByteDance nuk ka asnjë plan për të shitur TikTok,” postoi kompania në llogarinë e saj zyrtare në Toutiao, një platformë e mediave sociale që ajo zotëron.

TikTok nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga BBC. Në fillim të kësaj jave, TikTok tha se do të kundërshtonte në gjykatë ligjin “jokushtetues”. Deklarata nga ByteDance erdhi si përgjigje ndaj një artikulli nga faqja e internetit e industrisë së teknologjisë The Information, që thoshte se po eksploronte shitjen e mundshme të TikTok në SHBA pa algoritmin që e fuqizon atë.

“Raportet e mediave të huaja për shitjen e TikTok nga ByteDance nuk janë të vërteta,” tha kompania në postimin, i cili përfshinte një pamje të artikullit me shkronjat kineze që do të thotë “thashetheme të rreme”. Masa e shitjes ose ndalimit u nënshkrua të mërkurën nga presidenti amerikan Joe Biden.

-Advertisement-

Shtrëngimi i Pekinit ndaj kompanive private ka ngritur shqetësime në SHBA dhe vende të tjera perëndimore, se sa kontroll ka Partia Komuniste Kineze mbi ByteDance dhe të dhënat që ajo mban.TikTok ka mohuar vazhdimisht pretendimet se qeveria kineze ka kontroll mbi ByteDance. “Ne kemi besim dhe do të vazhdojmë të luftojmë për të drejtat tuaja në gjykata”, tha shefi i TikTok, Shou Zi Cheu në një video të postuar në platformë këtë javë.

“Faktet dhe Kushtetuta janë në anën tonë… të jeni të sigurt, ne nuk do të shkojmë askund”. Sipas TikTok, themeluesi kinez i ByteDance zotëron 20% të aksioneve, përmes një aksioni kontrollues në kompani. Rreth 60% e rrjetit social është në pronësi të investitorëve institucionalë, duke përfshirë firmat e mëdha amerikane të investimeve Carlyle Group, General Atlantic dhe Susquehanna International Group.

Pjesa e mbetur prej 20% është në pronësi të punonjësve të saj në mbarë botën dhe tre nga pesë anëtarët e bordit të ByteDance janë amerikanë. Qeveria kineze gjithashtu i ka hedhur poshtë shqetësimet e tilla si paranojë dhe ka paralajmëruar se një ndalim i TikTok “do të kthehet në mënyrë të pashmangshme për të kafshuar SHBA-të”.Sidoqoftë, TikTok nuk po përballet me një ndalim të menjëhershëm në SHBA. Ligji i ri i jep ByteDance nëntë muaj për të shitur biznesin dhe një periudhë shtesë prej tre muajsh, përpara se të zbatohet një ndalim i mundshëm. Kjo do të thotë se afati i shitjes ka shumë të ngjarë të ndodhë diku në vitin 2025, pasi fituesi i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024 të marrë detyrën.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Presidenti i UNI z. Alejtin Berisha, folës mbi temën “Women’s Role in Artificial Intelligence Development” në DOKUTECH, edicioni i 11-të

Të tjera