Lajme

Shqipëria në paraqitjen e dytë në Euro

Autori: Gazeta inFokus 14:48 | 19 June 2024

Kjo është vetëm paraqitja e dytë e Shqipërisë në Euro, të dyja në tre turnetë e fundit.

Ata bënë debutimin e tyre në Euro 2016, duke humbur 1-0 ndaj Zvicrës dhe 2-0 kundër Francës, përpara një fitoreje 1-0 kundër Rumanisë në ndeshjen e tretë.

Prandaj skuadra e Gianni de Biasi përfundoi e treta në Grupin A për t’u eliminuar.

-Advertisement-

Shqipëria ishte e katërta në seksionin e saj kualifikues për Euro 2020, duke përfunduar me 13 pikë, pas Francës (25 pikë), Turqisë (23) dhe Islandës (19).

Me Sylvinho-n që zëvendësoi Edoardo Reja-n si trajner më 1 janar 2023, Shqipëria e nisi fushatën e saj kualifikuese 2024 me një humbje 1-0 në Poloni, por mbeti e pamposhtur më pas për të përfunduar në krye të Grupit E me 15 pikë.

Ata vulosën vendin e tyre në finalet e Euro-s me një barazim 1-1 në Moldavi në ndeshjen e tyre të parafundit.

Ajo humbje ndaj Polonisë në ndeshjen e parë të Shqipërisë në 2023 ishte e vetmja e tyre vitin e kaluar.

Ashtu si Kroacia, Shqipëria nuk ka luajtur kurrë më parë në “Volksparkstadion”.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Shkolla Finlandeze lanson programin IMPACT: Tani edhe në gjuhën shqipe, me çmim të përballueshëm

Të tjera