Lajme

Shifra të larta të te infektuarve me koronavirus në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 15:05 | 23 February 2021

Brenda 24-orëve në Kosovë janë infektuar edhe 368 persona të tjerë.

Kështu ka bërë të ditur IKSHPK-ja përmes raportit të fundit, shkruan Gazeta Infokus.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.843 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 368 raste pozitive”, thuhet në raport.

Derisa katër persona kanë humbur betejën me ketë virus.

Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (71, 86 vjeç), Prizren 1 rast (78 vjeç) dhe Shtime 1 rast (62 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 67.008 raste nga dhe 1.579 raste të vdekjes./Gazeta Infoks/

Të tjera