Fokus

LAJMI I FUNDIT: Lirohen nga akuza Sylejman Selimi dhe Jahir Demaku

Autori: Gazeta inFokus 13:26 | 25 April 2024

Janë liruar nga akuza, Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sylejman Selimi dhe Jahir Demaku.

Në mungesë të provave, Sylejman Selimi dhe Jahir Demaku janë liruar nga një pikë e aktakuzës që ndërlidhet me keqtrajtimin e një civili gjatë luftës në Kosovë.

Kryetari i trupit gjykues, Ngadhnjim Arni ka thënë se nuk është vërtetuar se Selimi e Demaku e kanë kryer këtë vepër penale.

-Advertisement-

“Të akuzuarit Jahir Demaku dhe Sylejman Selimi lirohen nga akuza sepse në një datë të pacaktuar në muajin gusht ose shtator të vitit 1998 të akuzuarit akuzuan se kanë kryer krime lufte kundër popullatës civile që parashihej dhe dënohej me nenin 22 dhe 142 të këtij kodi, që ka qenë në fuqi në kohën e kryerjes së veprës penale e që në kohën e ngritjes së aktakuzës ishte penalizuar me nenin 31 dhe 152 te Kodit Penal të Republikës së Kosovës”, ka thënë kryetari i trupit gjykues.

Viktima e as dëshmitaret, ai ka theksuar se asnjëherë nuk është arritur të identifikohen.

Pas vendimit, avokati i Sylejman Selimit, Artan Çerkini, ka thënë se ky ishte një vendim i drejtë./Gazeta Infokus/

 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKS-ja kërkon nga Institucionet që sigurimi për bujqit të bëhët obligativ

Të tjera