Fun & Video

Pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm, ju prezantojmë me 56-vjeçarin që ka 32 vite që jeton në pyll (FOTO)

Autori: Gazeta inFokus 12:47 | 22 November 2022

Një 56-vjeçar ka kaluar 32 vitet e fundit duke jetuar në një pyll, pa ujë të rrjedhshëm ose energji elektrike. Ai ka këmbëngulur se nuk do të ndryshonte kurrë këtë stil jetese.

Duke jetuar në një kasolle prej balte në një pyll në Longkamp, ??Gjermania Perëndimore, jeta e Friedmunt Sonnemann, ka qenë çdo gjë tjetër veçse e zakonshme.

I njohur për mjekrën e tij të gjatë gri të dallueshme si Tolkien, Friedmunt është bërë një personazh i famshëm vendas në zonë dhe shpesh shihet duke u përkulur në pyll.

Pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm, ju prezantojmë

Të jetosh plotësisht jashtë rrjetit ka disavantazhet e veta, megjithatë gjatë krizës së paprecedentë energjetike ai ka mbetur i kënaqur me përfitimet.

Duke u mburrur për mediat lokale, Friedmunt tha: “Nuk më mungon asgjë. Kjo është mënyra e vetme që dua të jetoj”.

Çdo ditë, 56-vjeçari e merr ujin e pijshëm nga një burim aty pranë dhe kap ujë shiu për gatim dhe larje.

Pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm, ju prezantojmë

Ai ka vetëm një tualet, ngrohet me zjarr druri dhe kujdeset për rreth 100 specie të rralla bimore në katër hektarët e tokës që zotëron.

Për të fituar para, Friedmunt shet farat e tyre, duke thënë: “Ka edhe bimë nga koha e stërgjyshes sime që përndryshe do të ishin zhdukur”.

Dhe çuditërisht atij nuk i mungon shoqëria, pasi aktualisht po pret shokët e dhomës për të ndihmuar rreth fermës së tij të rrallë të bimëve nga vende të largëta si Tajvani dhe Meksika.

Pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm, ju prezantojmë

“Jemi tetë veta për momentin. Ne nuk jetojmë në një botë të veçantë këtu. Por ndikimi i asaj që po ndodh në botë është relativisht i vogël”, ka thënë 56-vjeçari.

Me një dietë të qëndrueshme dhe të ekuilibruar të bimëve, frutave dhe perimeve, Friedmunt tha se ka ende disa gjëra që ai blen nga bota e jashtme, si oriz ose petë.

Etiketa:

Të tjera