Lajme

Kryeministri Kurti në Hamburg për të përkrahur Shqipërinë

Autori: Gazeta inFokus 12:13 | 19 June 2024

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti është takuar mbrëmë në Gjermani me bashkëatdhetar.

E sot, Kurti do të jetë në stadiumin e Hamburgut, për të përcjellur nga afër ndeshjen e Shqipërisë me Kroacinë.

Kështu ka njoftuar Zyra e Kryeministrit.

-Advertisement-

“Ndër të tjerash, ai veçoi procesin e regjistrimit të popullsisë, që për herë të parë është bërë në formë online përmes e-diaspora, vendimet e qeverisë në javën e kaluar, për të ndarë tre milionë euro për mbulimin e policës kufitare për bashkatdhetarët që vijnë në Republikën e Kosovës dhe tre milionë tjera për garantimin e kredive të bizneseve që hapen nga bashkatdhetarët tanë me qëllimin që bashkatdhetarët që kanë biznese në diasporë të kthehen dhe të investojnë në vend dhe miratimin e Ligjit për Zgjedhjet, i cili mërgatës iu mundëson votimin fizikisht në ambasada dhe konsullata ose votimin në postë të brendshme. Vizitën në portin e Hamburgut për të parë nga afër Sistemin e Skanimit të Ngarkesave me Rreze X në port, kryeministri do ta bëjë së bashku me përfaqësuesin Special të Qeverisë së Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor Manuel Sarrazin, për të vazhduar më pas edhe në stadiumin e Hamburgut në mbështetje të kombëtares shqiptare sot në përballje me Kroacinë, në kuadër të EURO2024”, thuhet në njoftim. /Gazeta Infokus

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
MYZHDE për krejt!

Të tjera