Lifestyle

I vogël, djegës dhe i dobishëm, këto janë të mirat e specit të djegës

Autori: Gazeta inFokus 10:45 | 27 April 2021

Një studim amerikan i përfunduar së fundmi tregoi se njerëzit që hanë spec djegës kanë përfitime shëndetësore që u zgjasin jetën.

Studimi theksoi se këta njerëz mund të mbështeten në një ulje të konsiderueshme të rrezikut të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare ose kanceri.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se chilli, një lloj i specit djegës tropikal, por edhe disa evropian, mund të ketë efekte anti-inflamatore, antioksiduese, anti-kanceroze, si dhe një rregullim të favorshëm të niveleve të kolesterinës dhe triglicerideve në gjak.

 

Të tjera