I shënoi Barcelonës, Vedat Muriqi futet në historinë e La Liga-s

Autori: Gazeta inFokus 10:39 | 27 September 2023

Shqiptari i Kosovës, Vedat Muriqi, po kalon një moment të mrekullueshëm në karrierën e tij, teksa mbrëmjen e sotme ndaj Barcelonës, gjeti golin e tretë radhazi në La Liga.

Pas Celta Vigos dhe Gironës, 29-vjeçari mbrëmjen e sotme arriti të tunde edhe rrjetën e Ter Stegen, në minutën e 8-të, teksa asistoi për golin e dytë të shënuar në minutën 45+3. Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 2-1 në favor të Mallorcas.

Më golin e realizuar mbrëmjen e sotme ndaj Barcelonës, Muriqi u fut në historinë e La Ligës, teksa vetëm 2 lojtarë në La Liga, kanë shënuar gol kundër Barcelonës, Real Madrdit dhe Atletiko Madridit, që prej fillimit të sezonit të kaluar, ata janë Vedat Muriqi dhe Joselu.