Shëndetësi

Aleat i shkëlqyer, mjalti “shkatërron” një tjetër sëmundje

Autori: Gazeta inFokus 14:25 | 10 January 2020

Zbulohet një tjetër veçori e jashtëzakonshme e mjaltit.

Sipas një studimi, mjalti është aleat i shkëlqyeshëm në luftën kundër pasojave të teprimit me konsumimit e alkoolit. Gjithçka që duhet të bëni është të konsumoni 2-3 lugë të vola me mjaltë dhe çdo gjë do të harrohet sa hap e mbyll sytë.

Përdorimi i mjaltit do të krijojë fruktozën e cila do të përshpejtojë metabolizmin dhe “largojë” alkoolin nga trupi. Kjo e kthen mjaltin në një ilaç me të vërtetë çudibërës, me produktin që prodhohet nga jashtëqitja e bletëve që përdoret shpesh nga mjekësia popullore.

Të tjera