Lajme

5 ditë “luftë” me flakët në Malin e Çikës

Autori: Gazeta inFokus 11:10 | 15 July 2022

Dy avionë Canadair ndërhynë nga ajri për të shuar flakët në Malin e Çikës që vijon aktiv prej disa ditësh, por nuk mjaftuan për të vendosur zjarrin nën kontroll. Dy avionët e ardhur si ndihmë për Shqipërinë nga Mekanizmi i Evropian i Mbrojtjes Civile, ku vendi ynë aplikoi për anëtarësim pak kohë më parë, pritet të vijojnë edhe sot operacionin.

Zjarri në malin e Çikës u përhap në një zonë mjaft të gjerë për shkak edhe të erës së fortë që e favorizoi, duke rrezikuar edhe fshatin e Dhërmiut dhe shqetësuar turistët e shumtë.

Zjarri ka rënë fillimisht në vendin e quajtur “Palikonjë”. Ministri i Mbrojtjes bëri me dije se në terren u angazhuan mbi 100 trupa të Forcave të Armatosura së bashku me forcat zjarrfikësve, punonjës të Zonave të Mbrojtura dhe punonjës të Bashkisë Himarë.

Tv Klan

Të tjera