Sport

VIDEO/ Rekord i ri në Amerikë, debuton në Ligën e Dytë në moshën 13-vjeçare

Autori: Gazeta inFokus 14:48 | 02 October 2023

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës orët e fundit nuk është folur për asgjë tjetër. Da’vian Kimbrough u bë lojtari më i ri në historinë e futbollit amerikan, duke bërë debutimin e tij në kampionatin USL (Liga e Dytë Amerikane) vetëm 13 vjeç, 7 muaj dhe 13 ditë.

Sulmuesi i ri kishte nënshkruar në gusht me Sacramento Republic, që e kishte marrë nga Neë York Red Bulls. Ai hyri në fushë në minutën e 87-të të ndeshjes kundër Las Vegas Lights në vend të spanjollit Keko Gontán.

Kimbrough, i cili është në qendër të një intrige ndërkombëtare për shkak se mund të përfaqësojë si SHBA-në dhe Meksikën, thyen kështu rekordin e Axel Keit, i cili në vitin 2021 debutoi kur ishte 13 vjeç, 9 muaj e 9 ditë me Real Monarchs.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Transfero studimet në Universum dhe merr diplomë të fuqizuar nga Universiteti më i madh në SHBA!

Të tjera