Kulturë

Vazhdojnë kritikat ndaj çmimeve “Oscars” për anashkalimin e filmit “Barbie” në listën e nominimeve

Autori: Gazeta inFokus 09:56 | 25 January 2024

John Stamos ka kritikuar anashkalimet e filmi “Barbie” nga ceremonia e çmimeve “Oscars” si një “ironi e çuditshme”.

Aktori 60-vjeçar ka shprehur pakënaqësinë e tij pasi fansat e filmit mbetën të shtangur të martën, më 23 janar, kur u shpallën nominimet për Çmimet Akademike – pa përfshirjen e regjisores Greta Gerwig, 40 vjeçare, apo të aktores Margot Robbie, 33 vjeçare në listën e nominimeve, por vetëm me Ryan Gosling, 43 vjeçar, që fitoi një nominim për kategorinë “Aktori më i mirë në rol dytësor”, për portretizimin e Kenit në film, shkruan nzherald.

Stamos u shpreh në rrjetet sociale duke ricaktuar një skenë nga filmi që arriti të gjernerojë mbi një miliard dollarë fitime dhe tha në një mbishkrim pranë videos së tij: “Kjo i dedikohet Greta Gerwig dhe Margot Robbie, të cilat krijuan një film që ishte një sukses kritik dhe një fenomen kulturor, duke u thelluar në tematika feministe përmes prizmit të ‘Barbie’-t dhe duke sfiduar normat patriarkale”.

-Advertisement-

Ai shtoi: “Ky film jo vetëm që rezonoi thellësisht, por gjithashtu xhiroj mbi një miliard dollarë fitime. Megjithatë, në një ironi të çuditshme, të dyja gratë u anashkaluan nga Akademia e çmimeve Oscars. Të gjithë shikoni sërish ‘Barbie’-n sonte”.

Në klipin e Stamos, ai luajti rolin e Ken-it, ndërsa gruaja e tij, Caitlin McHugh, 37 vjeçe, u paraqit si Barbie, teksa çifti ricakton një skenë ku Ken-i ishte duke pyetur Barbie-n se si të largohej nga mërzia gjatë udhëtimit të tyre në botën reale. Stamos shtrihet në oborrin e tyre në video, ndërsa partnerja e tij punon në kopsht.

Ndërkohë, edhe aktori Gosling lëshoi një deklaratë lidhur ditë më parë lidhur me anashkalimin e Gerwig dhe Robbie, duke thënë se ai është “jashtëzakonisht i nderuar” që është nominuar, por shprehu zhgënjimin: “Nuk ka Ken pa Barbie, dhe nuk ka Barbie pa Greta Gerwig dhe Margot Robbie, dy personat më përgjegjëse për këtë film që bëri histori dhe u festua globalisht”.

Ai shtoi: “Nuk do të ishte e mundur të njiheshin ndonjë prej atyre që punuan në film pa talentin, guximin dhe gjenialitetin e tyre. Të them se jam i zhgënjyer që ato nuk janë nominuar në kategoritë e tyre përkatëse do të ishte një nënvlerësim”, tha ai.

“Vepra e tyre duhet të njihet bashkë me nominimet e tjera shumë të merituara”, shtoi aktori që luan rolin e Ken-it.

Të gjithë filmat e Gerwig – “Lady Bird”, “Little Women” përfshirë këtu dhe “Barbie” – kanë pasur nominime për çmimin kryesor, ‘Filmi më i mirë’ në “Oscars”, por ajo kurrë nuk ka marrë nominim për çmimin “Regjisori/ja më i/e mirë”.

As Gerwig dhe as Robbie ende nuk kanë reaguar për anashkalimin nga Akademia, por një varg yjesh kanë folur në mbështetje të të dyjave.

America Ferrera, 40 vjeçare, e cila fitoi një nominim për çmimin “Aktorja më e mirë në rol dytësor” për rolin e saj në “Barbie”, i tha revistës Variety: “U zhgënjeva shumë që ato nuk u nominuan”. Greta ka bërë pothuajse çdo gjë që një regjisore mund të bëjë për ta merituar atë”.

Ajo shtoi: “Ajo që Margot arriti si aktore është vërtetë e pabesueshme. Një nga gjërat rreth Margot si aktore është se sa lehtë duket gjithçka. Dhe ndoshta njerëzit u mashtruan duke menduar se puna [ishte] e lehtë”.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera