Lajme

Turqia përfundon mbi gjysmën e murit 900 kilometrash në kufi me Sirinë

Autori: Gazeta inFokus 12:21 | 26 April 2017

Derisa Donald Trump përgatitet për të ndërtuar një mur në mes SHBA-ve dhe Meksikës, Turqia ka njoftuar përfundimin e një fortifikimi të lartë tre metra përgjatë kufirit të saj me Sirinë për të parandaluar refugjatët dhe kontrabandistët të hyjnë në vend.

Siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për përfundimin e seksionit 556 kilometrash, që vlerësohet se është faza e parë e një strukture që përfundimisht do të “ndante” të gjithë kufirin 911 kilometrash mes dy vendeve.

Pjesa tjetër e murit pritet të përfundojë deri në vjeshtë, në të cilën pikë ajo do të jetë struktura e dytë më e gjatë në botë, pas Murit të Madh të Kinës me rreth 3460 kilometra gjatësi.

-Advertisement-Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
Intervistë: Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe…

Të tjera