Ekonomi

Si asnjëherë më parë, Kosova renditet e fundit me pagën minimale më të ulët në rajon

Autori: Gazeta inFokus 14:18 | 25 May 2023

Për herë të parë Kosova është renditur e fundit në tabelën e klasifikimit për pagën minimale në rajon.

Kosova ka shënuar vetëm 60 euro rritje në pagën minimale duke qenë kështu shteti me pagën më të ulët në Ballkanin Perëndimor, e duke u renditur në tabelën e klasifikimit edhe më ulët se Shqipëria që kishte pagën minimale 259 euro.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama sot në Kuvendin e Shqipërisë ku po votohej për ligjin për pagën minimale ka renditur tabelën e klasifikimit të shteteve të Ballkanit Perëndimor, dhe Kosova nga 444 euro sa e kishte pagën minimale është ngritur në vetëm 504 euro.

Ndërsa sipas Ramës, në kohën kur ata morën pushtetin Shqipëria kishte pagën minimale vetëm 259 euro derisa me ligjin e ri deri në prill të vitit 2024 pritet të jetë 900 euro.

Ky është krahasimi ndër vite ku këtë vit Kosova është e fundit në listë me pagën minimalë më të ulët në rajon.

Shqipëria – Nga 259  në 900 euro

Bosnje Hercegovina –  890 euro

Serbia – Nga 537 në 763

Mali i Zi – Nga 726 në 726

Maqedonia e Veriut – Nga 504 në 705

Kosova Nga 444 – 506

Pra Shqipëria nga vendi i fundit në tabelë me Pagën minimale më të ulët pritet të kalojë në vendin e parë me pagën më të lartë në rajon.

Edi Rama është shprehur tejet i kënaqur me këtë rritje siq e quan ai historike të pagën minimale në Shqipëri./Gazeta Infokus/

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Edi Rama (@ediramaal)

UNICEF-i dhe Devolli Corporation bashkojnë forcat për fëmijët dhe të rinjtë

Të tjera