Lajme

Reagon Erdogani: Maqedonia ka rëndësi për paqen në Ballkan

Autori: Gazeta inFokus 14:36 | 28 April 2017

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka reaguar ashpër ditën e sotme mbi sulmin e huliganëve maqedonas ne Kunvend, mbrëmjen e djeshme.

Gjatë një fjalimi në Stamboll, lideri turk përshkroi ngjarjet në Maqedoni, si alarmante duke shtuar se dhuna nuk mund të jetë zgjidhja për cdo problem me të cilin përballet vendi.

“Dëshirojmë që të arrihet sa më shpejt paqja dhe stabilitetoi në Maqedoninë miqësore dhe vëllazërore”, deklaroi Erdogan.

-Advertisement-

Në deklaratën e veçantë Presidenti i Turqisë shpreu “shqetësim i thellë” për dhunës në Parlamentin e Maqedonisë dhe nxiti formimi i Qeverisë së re me respektimin e parimeve demokratike.

“Maqedonia ka rëndësi kyçe për vendosjen e paqes së qëndrueshme në Ballkan”, vlerësoi Erdogan.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera