Lajme

Parlamenti i Malit të Zi nesër vendos për anëtarësimin në NATO

Autori: Gazeta inFokus 12:27 | 27 April 2017

Kuvendi në Mal të Zi nesër do të zhvillojë seancën e posaçme, në të cilën, do të votohet vendimi më i rëndësishëm politik – anëtarësimin në NATO.

Pozicionet e subjekteve politike janë të ndryshme, por është e sigurt se projekt-ligji për ratifikimin e marrëveshjes për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, do të miratohet.

“Ky është një moment historik për Malin e Zi. Unë do të jem atje me të gjithë qeverinë”, tha dje kryeministri Markoviq.

-Advertisement-

Megjithatë, grupi më i fortë opozitar – Fronti Demokratik (FD), së bashku me organizatat anti-NATO-s kanë paralajmëruar protesta në Cetinje të premten, në prag të seancës së Parlamentit malazez.

Vendimin për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO do ta votojnë 46 deputetë malazez nga gjithsej 81, ndërsa për miratimin e vendimit është e mjaftueshme shumica e thjeshtë e numrit të përgjithshëm të deputetëve të pranishëm.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Intervistë: Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe…

Të tjera