Lajme

Osmani: Irani të mbahet përgjegjës për sulmet kibernetike në Shqipëri

Autori: Gazeta inFokus 12:01 | 08 September 2022

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka dënuar sulmin kibernetik kundër infrastrukturës kritike të Shqipërisë.

Ajo ka kërkuar që Irani të mbahet përgjegjës për këto sulme.

“E dënojmë fuqishëm sulmin kibenetik kundër infrastrukturës  kritike të Shqipërisë. Ne i qëndrojmë pranë Presidentit të Shqipërisë, Bajram Begaj dhe qeverisë shqiptare dhe bëjmë thirrje që Irani të mbahet përgjegjës për këtë veprim të paprecedentë”, thuhet në njoftimin e presidencës.

Shqipëria i ka ndërprerë lidhjet diplomatike me Iranin, pasi e akuzon Teheranin që qëndron mbrapa këtyre sulmeve.

Të tjera