Sport

Nuk do ta besoni se kush është shpallur futbollisti më i mirë anglez për vitin 2019

Autori: Gazeta inFokus 19:32 | 14 January 2020

Mesfushori i skuadrës se Liverpoolit, Jordan Henderson ka arritur ta fitoj çmimin futbollisti më i mirë anglez për vitin 2019, shkruan Gazeta inFokus.

Kapiteni i ‘The Reds’ ka pasur 7-të paraqite me Kombëtaren e Anglisë gjatë vitit që lamë pas.

Image result for jordan henderson 2019 england

29-vjeçari gjithashtu ndihmoi ‘Tre Luanët’ të siguronin kualifikimin për UEFA Euro 2020 dhe zuri vendin e tretë në Ligën e Kombeve të UEFA-s.

Ai luajti edhe ndaj Kosovës në Southampton, ndërsa në Prishtinë nuk mund të vije për shkak të një lëndimi që e la jashtë fushave të blerta për 2 javë.

Henderon gjatë vitit 2019 me Liverpooli e ka fituar Ligën e Kampionëve, Superkupën e Evropës dhe Kubën e Botës për Klube.

Related image

Kapiteni i Liverpooli në garë të ngushtë mposhti Rahhem Sterlingun e Manchester Cityty dhe Harry Kanein e Tottenham Hotspurit./Gazeta inFokus/

Të tjera