Sport

Evander Holyfield zbuloi se cili boksier e goditi më fort

Autori: Gazeta inFokus 12:46 | 25 April 2024

Evander Holyfield është një nga boksierët më të mirë të të gjitha kohërave.

Në fund të viteve tetëdhjetë të shekullit të kaluar, ai drejtoi kategorinë e peshave të kryqëzuara si kampion absolut dhe në fillim të viteve nëntëdhjetë arriti të unifikojë rripat edhe në kategorinë e peshave të rënda.

Ai fitoi pseudonimin “Real Deal” dhe luftoi me emra të mëdhenj si Mike Tyson, Lennox Lewis dhe George Foreman.

-Advertisement-

Ai sapo i bëri një kompliment të madh këtij të fundit në një deklaratë të fundit për ESNEWS.

“Boksieri që më goditi më fort ishte George Foreman. Ai më goditi në raundin e njëmbëdhjetë, dhe unë u ktheva në qoshe dhe pyeta nëse më kishte thyer të gjithë dhëmbët”, deklaroi Holyfield për mediumin.

Ju kujtojmë se lufta midis Foreman dhe Holyfield u zhvillua në mesin e prillit 1991 në Sallën e Konventave (Atlantic City, New Jersey, Shtetet e Bashkuara të Amerikës).

Foreman hyri në ndeshje në moshën 42-vjeçare, dhe me një vendim unanim festoi 28-vjeçarin e atëhershëm Holyfield dhe kështu mbrojti rripat sipas versioneve WBA, WBC dhe IBF.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Intervistë: Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe…

Të tjera