Lajme

Në 24 orë vdes një person nga koronavirusi në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 15:02 | 15 September 2020

Brenda 24-orëvë në Kosovë ka ndërruar një person nga koronavirusi,

Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes raportit 24-orësh, shkruan Gazeta Infolkus.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 608 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 71 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.”, thuhet në raport.

Numri total i rasteve pozitive është 14.763 raste nga 59.033 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 601 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 199 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 11.784 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.378./Gazeta Infokus/

 

Të tjera