Kulturë

Fotografia e Nima Sarikhani zgjidhet e para për vitin 2023 nga votat e njerëzve

Autori: Gazeta inFokus 16:14 | 07 February 2024

Një imazh mahnitës i një ariu të ri polar që shkon për të fjetur në një ajsberg, nga fotografja amatore britanike Nima Sarikhani, ka fituar çmimin për fotografinë e jetës së egër të vitit.

“Imazhi befasues dhe prekës i Sarikhani na lejon të shohim bukurinë dhe brishtësinë e planetit tonë,” tha drejtori i Muzeut të Historisë Natyrore, Douglas Gurr.

“Imazhi i tij provokues është një kujtesë e fortë e lidhjes integrale midis një kafshe dhe habitatit të saj dhe shërben si një paraqitje vizuale e ndikimeve të dëmshme të ngrohjes së klimës dhe humbjes së habitatit”.

-Advertisement-

Sarikhani e bëri imazhin pas tre ditësh duke kërkuar për arinj polarë përmes mjegullës së dendur jashtë arkipelagut Svalbard të Norvegjisë.

Adhuruesit e fotografisë së kafshëve të egra dhe natyrës nga e gjithë bota u ftuan të votojnë nga një listë e shkurtër prej 25 imazhesh.

Katër finalistë të tjerë të shquar u “lavdëruan shumë”, shkruan BBC, transmeton Klankosova.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera