Sport

E pabesueshme çfarë humbi nga pesë metra, Haaland ishte ‘fytyra tragjike’ e Man Cityt në Superkupën e Anglisë

Autori: Gazeta inFokus 20:48 | 30 July 2022

Sulmuesi Erling Haaland ishte padyshim njëri nga lojtarët më të dobët në humbjen e Manchester Cityt në finalen e Superkupës së Anglisë ndaj Liverpoolit.

Liverpooli arriti të triumfoj në Community Shield ndaj Cityt me rezultat bindes 3-1 në ndeshjen e zhvilluar në King Poëer Stadium.

Golat në këtë ndeshje u shënuan nga Trent Alexander-Arnold (21’), Mohamed Salah (83’) dhe Darwin Nunez (90+) për Reds, ndërsa për Cityn shënoi Julian Alvarez (70’).

Megjithatë, shifrat mund të ishin ndryshe në dy raste dhe ‘fajtori’ kryesor ishte sulmuesi norvegjez, Haaland.

Haaland fillimisht humbi një rast në pjesën e parë për të barazuar shifrat në 1-1, për t’u kthyer përsëri në skenë në fund të ndeshjes.]

Në minutat shtesë, blerja e madhe e verës humbi një rast edhe më ideal për të shënuar.

Norvegjezi ishte i pasktë nga vetëm pesë metra, duke goditur traversën dhe këto raste padyshim se nuk do t’i pëlqejnë aspak trajnerit Pep Guardiola. /Telegrafi/

Të tjera