Lajme

Dështimi në Bruksel u hap rrugë zgjedhjeve

Autori: Gazeta inFokus 08:06 | 27 April 2017

Kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, i ka dështuar edhe karta e fundit për ta shpëtuar vendin nga zgjedhjet.

Dështimi për ta bindur BE-në që ta heqë Demarkacionin si kusht për liberalizimin e vizave ka rritur zërat për zgjedhje në Kosovë. Pavarësisht kësaj, zyrtarët qeveritarë kërkojnë që të pritet akoma, shkruan sot Gazeta “Zëri”

Kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, do ta presin ditë të nxehta me rikthimin e tij në Kosovë. Dështimi për ta bindur BE-në që ta suspendojë Demarkacionin si kusht për liberalizimin e vizave po i atribuohet atij dhe tani më shumë se asnjëherë po kërkohet që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

-Advertisement-

Sipas analistëve kosovarë, tani zgjedhjet nuk mund të përjashtohen pas dështimit me temat e mëdha, siç janë Demarkacioni, Asociacioni e ushtria, për të cilat ky koalicion është krijuar.

Madje edhe deputetë të PDK-së thonë se pas vendimit të BE-së që Demarkacioni të dërgohet domosdo në Kuvend, Qeveria ose duhet të ulet të bisedojë, ose të shkohet në zgjedhje, shkruan “Zëri”.

E derisa përpjekjet e kryeministrit Mustafa për ta larguar Demarkacionin si kusht sipas opozitës po shihen vetëm si një lojë e tij, zyrtarë të Qeverisë shpresojnë ende në lajme të mira nga Brukseli dhe kërkojnë që të pritet ende

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Thyhet REKORDI I ZBRITJEVE!

Të tjera