Fun & Video

12 fëmijë gjatë 12 vjetëve të martesës, çifti amerikan flasin për historinë e tyre

Autori: Gazeta inFokus 13:01 | 18 October 2023

Të kesh fëmijë është gjithmonë një ndjesie argëtimi dhe buje për prindërit, dhe është e vështirë të mohosh që ata sjellin kaq shumë emocione në jetën tuaj. Por imagjinoni të keni jo një, jo dy, apo edhe pesë, por 12 fëmijë në familje. Kjo mund ta kthejë jetën e çdo prindi në një udhëtim shumë sfidues.

Heroina e paraqitur së fundmi ka sjellë në jetë fëmijën e saj të dymbëdhjetë. Courtney Rogers, 38, nga New Mexico, së bashku me bashkëshortin e saj, Chris, janë bërë prindër të vogëlushit, Cambria.

Courtney është një supermama, e cila pati 12 fëmijë në 12 vjet të martesës. Prindërit e lumtur treguan se nuk e kishin menduar kurrë të kishin kaq shumë fëmijë kur vendosën për herë të parë të krijonin një familje. Ata madje kishin pasur një abort kur filluan të nisnin një familje.

-Advertisement-

Djali i madh i çiftit, Clint, lindi më 30 mars 2010, pak para se çifti të vazhdonte të kishte pesë djem të tjerë dhe gjashtë vajza.

“Është e mahnitshme se si funksionoi gjithashtu sepse ne kishim të gjithë djemtë tanë në fillim dhe pesë fëmijët e fundit kanë qenë vajza, kështu që gjithçka u rregullua”, tha Courtney në një intervistë.

Për prindërit e lumtur, çdo fëmijë është një kapitull i ri në jetën e tyre. Courtney zbuloi: “Clint lindi 3 javë para se të mbushja 26 vjeç, por në atë kohë, nuk e kisha idenë se do të kisha më shumë fëmijë. Mendova se isha shumë e vjetër në moshën 26-vjeçare dhe nuk e dija se do të vinin kaq shpejt, plus përfshija një grup binjakësh. Pastaj thamë se do të kishim maksimum 10 fëmijë, por unë ndjehesha ende e re dhe mjaftueshëm e shëndetshme, kështu që e çuam atë në 12”.

Një ditë normale në familjen Rogers fillon me një mëngjes të madh në orën 08:00 të paradites, pastaj vijnë mësimet në matematikë dhe art.

Dreka shërbehet rreth orës 11:30 dhe Courtney i ushqen të vegjlit me sanduiçe, më pas i vendos për një sy gjumë, ndërsa fëmijët më të mëdhenj përgatisin ushqimin e tyre. Pasdite, fëmijët kanë orë gjuhe, art dhe kohë leximi, e cila përfshin gjithashtu mësimet e pianos që ndodhin herë pas here. Më pas, në orën 05:00 pasdite, supermami i shërben një darkë të madhe familjes së saj.

Gjatë një vakti tipik, familja konsumon 24 vezë dhe çdo ditë hahet një kuti e plotë me drithëra në mëngjes. Përveç mësimit të fëmijëve, Courtney e mban shtëpinë të rregullt, para se t’i shtrijë në shtrat në orën 20:30.

Familja e lumtur dhe e madhe mbijeton falë aftësive strikte buxhetore të mamasë së tyre. Courtney është e mirë në planifikimin dhe kursimin, madje ajo ka zbatuar një plan “pa shpenzime janari”, i cili ndalon blerjen e çdo gjëje përveç sendeve ushqimore bazë. Familja ka gjithashtu një rregull “të mos hahet jashtë “, shkruan Bright Side,

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Comodita në Gjermani shpalos koleksionin e produkteve të reja në panairin Heimtextil në Frankfurt

Të tjera