Rajoni dhe Bota

Zona e tregtisë së lirë tërheq miliarda në investime

Autori: Gazeta inFokus 08:44 | 24 February 2021

Zona e tregtisë së lirë në provincën Heilongjiang në Kinën verilindore ka tërhequr 196 projekte me investime totale prej 228.2 miliardë juan (rreth 35.3 miliardë dollarë) deri në fund të vitit 2020, bëri të ditur Komisioni provincial për Zhvillimin dhe Reformat, organi i planifikimit ekonomik provincial.

Sipas komisionit, nga inaugurimi i tij në gusht 2019 deri në fund të vitit 2020, zona e tregtisë së lirë Heilongjiang ka parë 7378 kompani të vendosura në tre seksionet e saj, një në kryeqendrën provinciale të Harbin dhe dy të tjerët në qytetet Heihe dhe Suifenhe në kufirin midis Kinës dhe Rusisë, shkruan “Xinhua”.

Zona e tregtisë së lirë, Heilongjiang, ka marrë një numër masash për të tërhequr investime, të tilla si promovimi i regjistrimit në internet, përmirësimi i mjedisit të biznesit dhe ulja e kostove operative për bizneset e tregtisë së jashtme.

Tregtia e jashtme totale e krahinës arriti në 153.7 miliardë juanë në vitin 2020, në të cilën eksportet u rritën me 3.2% nga viti në vit në 36.09 miliardë juanë.

Të tjera