Lajme

VV dënon ashpër sulmin ne Kuvendin e Maqedonisë

Autori: Gazeta inFokus 12:36 | 28 April 2017

Shefi i grupit parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca dhe deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti kanë mbajtur një konferencë për media për ngjarjet dhe situatën e krijuar në Maqedoni.

Konjufca gjatë kësaj konference e ka dënuar ashpër dhunën e përdorur gjatë ditës së djeshme ne Kuvendin e Maqedonisë, raporton Infokusi.com

“Shqiptarët në Maqedoni janë të diskriminuar, ata kanë parë akte militante, rrahje edhe vrasje të fëmijëve” ka thënë Konjufc,

-Advertisement-

Ai gjithashtu ka përmendur edhe rastin e lagjes se Trimave në Kumanovë ku u shkatërrua një lagje e tërë ku jetonin shqiptarët, raporton Infokusi.com

“Gruevski e ka kapur shtetin duke filluar prej policisë prandaj në parlament nuk hyri populli por bandat e Policisë “ka shtuar Konjufca

Ndërsa deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se në Maqedoni shqiptarët lejhen të jenë në institucione por vetëm të përfaqësuar nga maqedonasit, raporton infokusi.com

“E pamë se çfarë betimi e marrje të votimit  bëri Telat Xhaferi, shqiptari në Kuvendin e Maqedonisë” ka shtuar ai

Kurti ka thënë gjithashtu se Maqedonia ka qaje antishqiptare/INFOKUSI

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera