Sport

Vdes mundësi japonez pas lëndimit të tmerrshëm në ring

Autori: Gazeta inFokus 16:31 | 04 May 2021

Mundësi japonez i stlit Sumo, Mitsuki Amano ka vdekur një muaj pasi pësoi një lëndim të tmerrshëm në ring gjatë një meçi.

Mitsuki Amano, i njohur më mirë me emrin e tij të mundjes Hibikiryu, vdiq të mërkurën nga mungesa e frymëmarrjes në një spital të Tokios, konfirmoi Shoqata Japoneze Sumo.

Gjatë duelit, ai u hodh me kokë në dysheme dhe mbeti pa ndjenja, duke u dërguar në spital më vonë.

Shoqata sumo është kritikuar në Japoni për mosveprimin e saj menjëherë pas dëmtimit të kokës.

Të tjera