Rajoni dhe Bota

Vdes duke recituar live Kuranin (Video)

Autori: Gazeta inFokus 16:58 | 27 April 2017

Recituesi prominent indonezian i Kuranit, Sheik Ja’far Abdulraham ka vdekur duke recituar vargje nga libri më i vlefshëm i Islamit gjatë një ceremonie zyrtare.

Abdulrahman ishte duke recituar vargje nga Surja al-Mulk në prezencë të Ministrit për Punë Sociale kur pësoi sulm në zemër duke mos mundur ta përfundojë recitimin e tij.

Më pas ai u largua që aty nga mjekët, transmeton Gazeta Express.

-Advertisement-

Indonezia ka popullsinë më të madhe myslimane. Islami ishte pranuar së pari nga indonezianët në Sumatra në shekullin e 13-të pas ndikimit të tregtarëve myslimanë dhe mësuesve sufi.

Islami u bë feja kryesore në vend në shekullin e 16’të.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Studio MASTER në UNI, Merr Diplomë dhe lejeqëndrim t’përhershëm në GJERMANI

Të tjera