Lajme

Rusia ndërton aeroplanmbajtësen më të madhe në botë

Autori: Gazeta inFokus 13:58 | 26 April 2017

Konkurrenca SHBA-Rusi vijon të rritet. Rusia po planifikon të ndërtojë “aeroplanmbajtësen më të madhe në botë” me vlerë 17.5 miliardë euro dhe kapacitet transporti deri në 90 avionë luftarakë.

Sipas medias shtetërore ruse, ky do të jetë një hap gjigant përpara në garë për ushtrinë Ruse, pasi aeroplanmbajtësja aktuale e Rusisë, Admiral Kuznetsov, mund të transportojë vetëm 30 avionë luftarakë, parashikohet të futet në përdorim në vitin 2030.

Megjithatë, “The Independent” thotë se nuk dihet nëse “Shtorm” vërtetë do të jetë aeroplanmbajtësja më e madhe në botë në kohën që do të hyjë në funksion, siç pretendon media ruse, transmeton Klan Kosova.

-Advertisement-

Sipas modeleve të planifikuara, aeroplanmbajtësja do të ketë madhësinë e tri fushave të futbollit dhe do të ketë një ekuipazh prej 4 000 personash.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:

Të tjera