Sport

Pse Ronaldo ka gjithmonë manikyr të zi në këmbë? Ekziston një arsye e mirë

Autori: Gazeta inFokus 08:37 | 21 June 2024

Ylli portugez dhe njëri prej futbollistëve më të mirë në botë, Cristiano Ronaldo, njihet për përkushtimin dhe disiplinën e tij të mprehtë ndaj futbollit.

Duke qenë se futbollisti publikon fotografi të shpeshta nga palestra, fansat kanë vërejtur diçka të çuditshme në postimet e tij.

Në fotot e shumta, ndjekësit kanë parë se Ronald i bën thonjtë me manikyr të zi.Tani, si duket qëndron një truk shkencor prapa kësaj.

-Advertisement-

Sipas gazetës gjermane BILD, arsyeja pse atletët si Ronaldo zgjedhin të lyejnë thonjtë e këmbëve është për të parandaluar marrjen e një infeksioni mykotik pasi kanë kaluar orë të tëra duke veshur këpucë të djersitura.

Besohet se ngjyra i shton një shtresë mbrojtëse që ndalon bakteret të hyjnë në lëkurë.

Është sugjeruar gjithashtu se ngjyra e bën më të vështirë për thonjtë që të çahen ose ndahen gjatë stërvitjes, diçka që Ronaldo nuk ka gjasa ta kuptojë se do të kishte ndodhur për shkak të këpucëve gjatë aktivitetit të tij fizik.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Nëse doktor Mitrev do të përdorte hemofiltrimin me qëllim që të mashtruar pacientët, do t’i kishte mashtruar të gjithë 1738…

Të tjera