Lajme

Nis mësimi në 5 shkolla të Kamenicës

Autori: Gazeta inFokus 11:51 | 29 September 2021

Disa shkolla të Kamenicës kanë filluar mësimin një ditë me vonesë për dallim nga komunat e tjera.

Ushtruesi i detyrës të Drejtorit të Arsimit Drilon Ramabaja në një prononcim për Gazetën Infokus, deklaroi se nxënësve të kësaj komune i është mundësuar mësimi.

“Ato shkollat nuk kanë qenë të fuzionuar, atyre nxënësve iu kena ofru mësimin në shkolla ku janë fuzionu në bazë vendimit të komunës” tha Ramabaja.

Sipas tij janë bërë të gjitha përgatitjet, prej dezinfektimit të shkollave e deri tek shpërndarja e teksteve shkollore.

Problemi me këto shkolla është që nga viti 2019-2020 pas reformave në arsim nga kryetari i komunës së Kamenicës Qëndron Kastrati.

Kastrati kishte thënë që mësim cilësor nuk do të ketë nëse ka numër të vogël të nxënësve në klasë.

Por, këtë vendim e kishte kundërshtuar SBASHK-u duke mbajtur grevë në shkollat e Kamenicës.

Pos tyre edhe prindërit ishin kundër duke mbajtur protesta dhe duke mos i dërguar nxënësit në shkolla./Gazeta Infokus/.

Të tjera