Lajme

Mocioni i ‘Nismës’, drejt dështimit

Autori: Gazeta inFokus 08:14 | 27 April 2017

Mocioni i “Nismës për Kosovën” për rrëzimin e Qeverisë duket se po shkon drejt dështimit.

Përkundër përkrahjes të tri partive më të mëdha opozitare, ky mocion ende nuk i ka siguruar 40 votat e nevojshme për ta proceduar në Kuvend.

E pa përkrahjen e PDK-së, edhe nëse mocioni shkon në Kuvend, analistët kosovarë vlerësojnë se ai nuk do të mund të jetësohet pasi atij i duhen 61 apo më shumë vota, të cilat “Nisma” nuk i ka, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

-Advertisement-

E në “Nismën për Kosovën”, parti kjo iniciatore e mocionit të mosbesimit, deklarojnë se deri tani kanë marrë mjaft nënshkrime nga deputetët.

“Ne do të bëjmë përpjekje maksimale, nuk do ta pohoj e as mohoj, por jemi në vazhdën e koordinimit të deputetëve të Kuvendit”, ka shtuar ai.

Ai ka thënë se kanë marrë pëlqime edhe nga deputetët e pozitës.

“Kemi pëlqimin edhe të shumë deputetëve tjerë nga pushteti, jemi duke i konsideruar që në një moment më të përshtatshëm, kur ata janë të gatshëm, ne shumë shpejt do ta procedojmë dhe do t’u hapet mundësia zgjedhjeve të parakohshme”, ka thënë Hoti.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Thyhet REKORDI I ZBRITJEVE!

Të tjera